Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomůcka k návštěvě Comacchia

17. 6. 2007
 

Comacchio


Co je možné navštívit v Comacchiu a okolí:Comacchio leží asi 30 km na sever od Ravenny. Založeno bylo na 13 písčitých ostrůvcích v severním okraji laguny Valli di Comacchio . Vedle najdeme ještě jednu lagunu Valle Bertuzzi.

Ve 3. a 4. století př. Kristem se tu usídlili etruští obchodníci v přístavu Spina. Celá oblast leží v deltě řeky Pádu. Ještě v období starověku a ranného středověku moře sahalo přímo od Comacchia až k Ravenně, zanášením a odvodňováním ustoupilo už více než o 12 km dále. A ústup moře pokračuje dále.

Comacchio je správním centrem pro celou oblast. Dělí se na dalších sedm frakcí : (nazývané Lidi di Comacchio či Lidi Ferraresi)


Lido di Volano

Lido degli Scacchi

Lido di Spina

Porto Garibaldi

Lido di Pomposa

Lido delle Nazioni

Lido degli Estensi.


Městečko je proslulé chovem a lovem úhořů, kteří se na podzim vydávají do vzdáleného Sargasového moře, aby se sem po několika letech opět vrátili k vytření a zajištění další generace potomků. Vyhlášená je také jejich úprava -  například jako rybí rizoto či fritto misto.

V období raného středověku tu byl významný přístav a loďstvo tohoto města dokonce bylo natolik silné, že dokázalo porazit proslavené loďstvo Benátské republiky a zvítězit i nad Byzancí. Laguna v okolí Comacchia byla vyhlášena přírodní rezervací a při výletech lodí je možné pozorovat množství vodního ptactva - volavky bílé, kolihy, tenkozubce opačné, rybáka obecného a volavek.V okolí je možné pozorovat hnízdění a migraci mnoha vodních ptáků a dalších vodních živočichů. Ve městě je mnoho lávek a kanálů a za nejkrásnější či nejelegantmější je považován:Il Ponte „TREPONTI“ - most v překladu znamenající Trojmostí nebo také Tři mosty, klenoucí se nad třemi kanály, spojující pět ostrovů. Je to jako křižovatka mostů.

Vytvořil ho roku 1634 Luca Danesi.
Museo della Nave Romana – zde je uložen jedinečný nález: stará římská obchodní loď z r. 100 př. Kr. Tento nález zařadil Comacchio mezi nejvýznamnější naleziště historických vykopávek v celé Itálii.

Návštěvnické informace: Via della Pescheria 2, otevírací doba pro měsíce červen, červenec, srpen – 10-13, 15-19. V pondělí je zavřeno. Vstupné podle informací je 4 eura.
Manifattura dei Marinati – otevírací doba nezjištěna. Na stránkách nedostupná. Nachází se na Via Mazzini 200.
Palazzo Bellini – slouží jako knihovna.

Návštěvnické informace: Via Agatopisto – leží hned u jednoho z kanálů. Návštěva je možná jen v otevírací době knihovny.

Otevřeno: dopoledne od Po – So 9-13, odpoledne Po, Út, Čt, Pá 15-18. Zmínka o vstupném chybí, zřejmě zdarma.
Loggiato dei Cappuccini ( podloubí, arkády). V tomto případě krásné arkádové podloubí. Stojí za navštívení.
Santuario di Santa Maria in Aula Regia ( poutní místo, svatyně).

Návštěvnické informace: Via Mazzini 179, vstup je uváděn jako volný. Otevřeno: 7:30-12, 15-19.

Pozor, může být otevřeno pouze v období bohoslužeb.
Duomo di San Cassiano ( čili chrám).

Návštěvnické informace: Plazza XX. Settembre, vstup uváděn jako volný. (dobrovolné příspěvky).

Otevírací doba: svátky (festivo) 8-10:30

18 - při zimním čase

19 - při letní čas

den před svátkem ( prefestivo) 8-10:30

18-  při zimním čase

19 - při letním čas

Uvedenou otevírací dobu je třeba brát pouze jako orientační, informace je zastaralá. Lépe je infromovat se v místní turistické kanceláři. Bude doplněno po návratu.
Opatství Pomposa (klášter): vzdálený od Comacchia asi 20 km na sever, lze se dostat místními autobusy. Osamělý komplex budov v piniovém háji.

Opatství je ze 7.století založené benediktiny. V době svého založení leželo na ostrůvku v deltě řeky Pádu. Dnes v důsledku zanášení je už na pevnině. Opatství je ukryté v piniovém háji, ale zdaleka je vidět 50 m vysokou věž-zvonici. Vždyť okolo je jen samá rovina! Podoba, v jaké je dnes opatství, pochází nezměněna z 11.století. Zvonice-kampanila je z r.1063 a je postavena v románském slohu lombardského typu. Uvnitř baziliky je výzdoba románsko-byzantská a fresky z boloňské školy ze 13. a 14.století (výjevy ze Starého a Nového zákona) a krásné mozaikové podlahy. A ve střední lodi kostela je nádherná malba od Vitala da Bologna ze 14.stol. Bazilika sama byla rozšířena kolem roku 1000 o vstupní átrium. Je postavena v tzv. ravennském typu. Fasáda je zdobena arabskou keramikou a různě barevnými pálenými cihlami. Opatství patří mezi nejstarší památky v oblasti. V jeho zdech žil a tvořil opat sv. Guido Ravenský (asi 970-1047) a ještě musíme připomenout pro milovníky hudby jeho současníka Guida Aretina (nazývaného též Guido z Arezza, kolem 992-1050).Vyvinul základy notového zápisu do čtyřlinkové osnovy. Objevil stupnici a vyvodil z počátečních písmen jednotlivých veršů svatojánského hymnu názvy tónů. Později byli doplněny do počtu sedm. Jistě každý zná ono "do, re, mi, fa, sol, la, si". Úpadek kláštera nastal za několik století a definitivně jej poslední mniši opustili v 17. století. Opatství mělo v roce 1321 slavného obyvatele -Danteho, než odešel na poslední cestu do Ravenny. Naproti opatství stojí Palazzo della Ragione s románskými arkádami. Dříve tu byl soudní dvůr, sloužící k vykonávání spravedlnosti v rámci působnosti kláštera..V současnosti je to sídlo zemědělské školy.
Lido di Volano – rozkládá se tu laguna Valle Bertuzzi, velká vodní plocha s mnoha malými ostrůvky a přírodní rezervace Riserva Natura Pineta di Volano. Na druhé straně se rozkládá Bosco della Mesola – starý les vysázený už Etrusky.A udržovaný mnichy.  Otevřeno je so, ne – 8:00 až do západu slunce.

Spojení je sem možné jen z Ferrary autobusem směrem na Goro, zastávka č.15 a vrátit se zpět k odbočce vlevo 2 km. U brány je možné půjčit si kola.
Mesola – hrad, sobotní trhy v jeho podloubí a na nádvoří.
Alfonsine – Museo del Senio, zde je expozice věnovaná druhé světové válce, zejména tzv. „Gótské linii“, která vytvořili Němci proti spojencům a také úloze italských partyzánů. V okolí jsou ještě patrné pozůstatky protiskluzových cest pro tanky a v muzeu jsou jejich fotografie.

Toto sídlo je největším městem v této oblasti a za druhé světové války bylo při bombardováních r. 1944 skoro srovnáno se zemí.

Návštěvnické informace: Piazza della Resistenza. Otevřeno: po-so 8:00-13:00, út a čt ještě 14:30-17:30. Otevírací doba je neověřena.Lépe získat informace v turistické kanceláři.

Lido di Spina - Museo Alternativo d' Ante Contenporane ( "Remo Brindisi") - muzeum moderního umění s druhou největší sbírkou moderního umění po Benátkách.

Návštěvnické informace: Via Nicoló Pisaro 45 Loc., Lido Spina. Otevřeno od út - ne 18:30 - 22:30. Vstupné 2 eura.

V okolí Spiny najdeme naleziště vykopávek z období etruského a řeckého osídlení ze 3. a 4. př. Kr.Informační kanceláře: Ufficio Informazioni Turistiche di Comacchio, Corso Mazzini 4, tel: +390533314154,otevřeno 9:30-12:30,15:30-19:30.

I.A.T. (Ufficio Informazioni di Accoglienza Turistica) Pazza Fole Gatti 28, 44022 Comacchio, Tel: +39053331016

Comacchio, la piccola Venezia – Comacchio, malé Benátky.

Více informací lze najít na www.comacchio.it, www.emiliaromagnaturismo.it, www.comune.comacchio.fe.it, a na vyhledávačích zejména na www.google.it či www.yahoo.com. Mnoho krásných zážitků při procházkách po Comacchiu a okolí.

Tento malý návod lze považovat jen jako pomůcku v orientaci možných návštěv okolí třeba při špatném počasí. Není zde rozhodně vypsáno vše. Ale myslím, že pro půldenní návštěvu to stačí. Tedy přímo návštěvu Comacchia. Pro okolí je třeba si vyhradit další dny.   

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář